Studie- och yrkesvägledning för dig som går i grundskolan

Är du elev på en av Mölndals stads grundskolor? Hos en studie- och yrkesvägledare kan du få hjälp och stöd i dina frågor.

Alla studie- och yrkesvägledare i Mölndals stad tillhör enheten Vägledning Campus Mölndal. Men de är placerade på olika skolor. De vägledare som är placerade på stadens olika grundskolor arbetar med personalen på skolorna. Detta för att du som elev ska kunna göra säkra studie- och yrkesval i framtiden. Vägledningen utgår från varje individs behov.

Konkret arbetar studievägledarna i grundskolan med bland annat gymnasievalet. Inför gymnasievalet får du guidning att hitta olika valmöjligheter och stöd i att välja den utbildning som passar just dig bäst.

Är du förälder och har frågor?

Då är du välkommen att kontakta den studie- och yrkesvägledare som är placerad på ditt barns skola. Du ser vem som är placerad på ditt barns skola under kontakta studie- och yrkesvägledare nedan.

Carina Johansson
Almåsskolan
Studie- och yrkesvägledare
031-317 10 37
0707-69 06 72
carina.johansson@molndal.se

Clarabella Birgell
Fässbergsskolan
Studie- och yrkesvägledare
070-712 41 33
clarabella.birgell@molndal.se

Eva Ekman
Fässbergsskolan
Studie- och yrkesvägledare
070-996 16 03
eva.ekman@molndal.se

Elisabet Hellqvist
Sinntorpsskolan
Studie- och yrkesvägledare
070-467 73 56
elisabet.hellqvist@molndal.se

Elin Gustafsson
Kvarnbyskolan
Studie- och yrkesvägledare
0733-30 05 31
elin.gustafsson@molndal.se

Maha Hannouneh
Hallenskolan
Studie- och yrkesvägledare
070-461 76 99
maha.hannouneh@molndal.se

Maha Hannouneh
Streteredsskolan
Studie- och yrkesvägledare
070-461 76 99
maha.hannouneh@molndal.se

My Thorley
Kvarnbyskolan
Studie- och yrkesvägledare
079-067 85 16
my.olsen-thorley@molndal.se

Tina Johansson
Sörgårdsskolan
Studie- och yrkesvägledare
031-778 33 54
tina.johansson@molndal.se

Dela på:

Senast uppdaterad