Studie- och yrkesvägledning för dig som går i grundskolan

Är du elev på en av Mölndals stads grundskolor? Hos en studie- och yrkesvägledare kan du få hjälp och stöd i dina frågor.

Samtliga studie- och yrkesvägledare inom Mölndals stad tillhör enheten Vägledning Campus Mölndal men är placerade på olika skolor. De vägledare som är placerade på stadens olika grundskolor samverkar med personal på skolorna för att alla elever ska kunna göra väl underbyggda studie- och yrkesval i framtiden. Vägledningen utgår från varje individs behov.

Konkret arbetar studievägledarna i grundskolan med bland annat gymnasievalet, inför detta studieval får du guidning att hitta olika valmöjligheter och stöd i att välja den utbildning som passar just dig bäst.

Möjligheten att samtala med en studievägledare har du på varje grundskola med de senare årskurserna.

Är du förälder och har frågor om ditt barns studie- och yrkesval?

Då är du välkommen att kontakta den studie- och yrkesvägledare som är placerad på ditt barns skola.

Kontaktuppgifter till studie- och yrkesvägledare inom grundskolan

Aino Laine
Sörgårdsskolan
Studie- och yrkesvägledare
031-778 33 54
0760-50 37 18
aino.laine@molndal.se

Carina Johansson
Almåsskolan
Studie- och yrkesvägledare
031-317 10 37
0707-69 06 72
carina.johansson@molndal.se

Elin Gustavsson
Fässbergssskolan
Studie- och yrkesvägledare
0733-30 05 31
elin.gustavsson@molndal.se

Eva Ekman
Kvarnbyskolan
Studie- och yrkesvägledare
031-315 32 45
0709-96 16 03
eva.ekman@molndal.se

Lena Sundin
Hallenskolan
Studie- och yrkesvägledare
0704-67 76 16
lena.sundin@molndal.se

Lotta Johansson
Sinntorpsskolan
Studie- och yrkesvägledare
0704-61 84 21
lotta.johansson@molndal.se

Maha Hannouneh
Streteredsskolan
Studie- och yrkesvägledare
0704-61 76 99
maha.announeh@molndal.se

Dela på:

Senast uppdaterad 2020-07-08 13.27