VR-tur på skolan - 360°
Nu kan du titta runt hos oss, när du vill och (nästan) hur du vill.
Hjälpte den här informationen dig?
Tack
Din synpunkt hjälper oss att göra webbplatsen bättre, för alla.
Life Science-profilen är riktigt rolig och uppfyller alla mina förväntningar. Klasserna blandas och vi får göra olika projekt inom varierande teman, så som AI. Vi får ofta besök från AstraZeneca. I framtiden skulle det vara coolt att jobba som forskare hos dem.
Edvin, TE -21

Lärarna vill verkligen hjälpa dig. De vet vad de håller på med, är tillgängliga och gör allt de kan för att vi ska prestera vårt bästa. Det känns som om de inte bara är här för att de får betalt, utan för att de verkligen VILL vara här.
Stina, NA-21

Lärarna är top-notch! De är superbra på att undervisa och bjuder hela tiden på sig själva. De blir liksom mer än bara ”en lärare” för oss elever.
Jessika, TE -20


Kunskapsutbyte med forskare från AstraZeneca
"Genom att stötta Franklins gymnasium är vi på AstraZeneca med och inspirerar nästa generations forskare och specialister inom medicin och teknik. Ni behövs i framtiden för att vi tillsammans ska kunna fortsätta rädda liv och förbättra människors hälsa i hela världen."
Matti Ahlqvist, platschef AstraZeneca Göteborg