Translate

Use Google to translate the web site.
We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Translate

Tävlingsnerver hos eleverna i IPB.

Under veckan som varit har eleverna fått känna på hur det är att ha tävlingsnerver. Denna veckan har vi spelat mycket.

Vi har bland annat spelat tärningskampen. Detta går ut på att eleverna spelar i lag, de slår med tärningen och det gäller att komma först till femtio. Men det gäller att se upp så man inte slår en etta - då förlorar man alla sina poäng!

Vi spelar spel som är taktila då några av våra elever är blinda. Det finns många spel man kan spela även fast man inte ser. Ett exempel är fia med knuff eller spel där tärningen har utsnidade djur. Med lite fantasi kan man göra alla spel taktila.

Dela på:

Senast uppdaterad 2019-01-28 10.48

100%

Alla våra elever har sysselsättning som t.ex. arbete, folkhögskola eller daglig verksamhet när de slutat sin utbildning hos oss.