Lindome biblioteksflytt närmar sig

Under våren har Lindome bibliotek planerat och förberett för sin tillfälliga flytt. Parallellt med flyttbestyren har också arbetet med det nya biblioteket pågått. Det nya biblioteket beräknas stå klart under 2024.

Sista dagen i nuvarande bibliotek

Tisdag 10 maj är sista dagen Lindome bibliotek har öppet i nuvarande lokal i Almåsskolan. Därefter håller biblioteket stängt under tre veckor och öppnar sedan den 1 juni i de tillfälliga lokalerna på Almåsgången 2.

Biblioteket erbjuder flyttlån

Från och med den 20 april får du ”flyttlån” när du lånar på Lindome bibliotek och får ha dina medier i sex veckor. När biblioteket har stängt för flytt, kan du hämta dina reservationer på Mölndals stadsbibliotek.

Prata gärna med bibliotekspersonalen innan stängningen om du vill lägga om eller frysa dina reservationer, så hjälper de dig, säger Anette Ristorp, enhetschef.

Personalen på biblioteket arbetar för fullt med att rensa, sortera och packa.

Information om processen publiceras löpande här fram till inflyttning. Följ gärna med bakom kulisserna på bibliotekens instagramkonto

Följ gärna med bakom kulisserna på bibliotekens instagramkonto.

Läs mer - ombyggnad Almåsskolan

Kontakt

Dela på:

Senast uppdaterad