Till startsidan för Mölndals stadTill startsidan för Mölndals stad

LIA i Gambia blev start på internationellt samarbete

Det som började med en LIA-plats för en studerande på Yrkeshögskolan Campus Mölndal har nu lett till ett internationellt kunskapsutbyte. Den här veckan besökte Marre Jallow, skolledare för den anpassade skolan I Promise Care Services i Gambia, flera verksamheter i Mölndal för att inspireras av stadens arbete med barn och unga i behov av stöd.

Tre personer samtalar i ett pedagogiskt rum med undervisningsmaterial och leksaker i bakgrunden. De tittar på dokument och olika hjälpmedel.

Samarbetet tog sin början när en studerande från Campus Mölndal gjorde sin LIA (lärande i arbete) på skolan i Gambia, som är den första anpassade skolan i landet. Besöket väckte nya tankar hos personalen om hur stöd kan utformas för barn och unga med intellektuella funktionsnedsättningar.

Det här besöket har verkligen varit en ögonöppnare. Jag är djupt imponerad av alla resurser som finns och av hur varje barn får det stöd som behövs, säger Marre Jallow.

Små lösningar ger stor effekt

Under veckan har utbildningsledarna på YH-utbildningen Aktiveringspedagog tagit med honom på olika aktiviteter. Han besökt anpassade grundskolor, resursgymnasium och verksamheter inom vård och omsorg i Mölndal. Särskilt starkt intryck har arbetet med anpassade lärmiljöer och kommunikationsstöd gjort. Ett exempel är användningen av färger för att det ska vara lättare att förstå vilken veckodag det är.

Det finns så många sätt att kommunicera och stötta barnen. Det är enkla lösningar som vi kan testa direkt, men de kan göra enorm skillnad.

Två personer går igenom ett informationsblad tillsammans i ett rum med pedagogiskt material och hyllor i bakgrunden.

Samarbete som gör skillnad

Utmaningarna i Gambia är stora. Det saknas offentliga skolor för många barn med särskilda behov, och privata alternativ är ofta för dyra för familjerna.

– Många barn får ingen utbildning alls. För mig är det viktigt att utbildning ska vara en rättighet för alla, oavsett behov.

Efter besöket tar Marre Jallow med sig flera konkreta idéer tillbaka till verksamheten, bland annat pedagogiskt stödmaterial och inspiration kring tillgängliga lärmiljöer.

Även på Yrkeshögskolan Campus Mölndal ser man stort värde i samarbetet.

– För oss är det här ett viktigt exempel på hur internationellt samarbete kan skapa värde åt båda håll. Våra studerande får erfarenheter från en annan kontext, samtidigt som vi får möjlighet att dela med oss av våra arbetssätt och också själva få nya perspektiv, säger Rose-Marie Dagman, rektor på Yrkeshögskolan Campus Mölndal.

Förhoppningen är att samarbetet ska fortsätta utvecklas med fler LIA-platser och fortsatt erfarenhetsutbyte.

Hjälpte denna information dig?

Ditt svar hjälper oss att förbättra sidan.

Uppdaterad: