Sidans innehåll
Farthinder och blomlådor
Sänkt hastighet är ett enkelt sätt att få en tryggare trafikmiljö. I bostadsområden kan blomlådor och farthinder vara en lösning.
Visste du att nio av tio personer som blir påkörda av ett fordon som kör i 30 km/h överlever. Ökar hastigheten till 50 km/h överlever endast två av tio.
Blomlådor
På gator i områden med bostäder där hastigheterna upplevs vara för höga kan du och dina grannar ansöka om att få ställa ut blomlådor som farthinder. Blomlådor får ställas ut mellan 15 april och 15 november, men du behöver ett godkännande från Mölndals stad före det att du ställer ut dem.
Ansökan blomlådor
Prata med dina grannar och kom överens om att ni vill ha blomlådor och utse en kontaktperson.
Det är viktigt att ni tar del av och följer instruktionerna och villkoren för att få tillstånd.
När du ansöker i E-tjänsten behöver du:
- e-legitimation,
- fylla i blanketten med grannars medgivande som finns i e-tjänsten. Blanketten mejlas till:
planexploatering@molndal.se. Du skannar eller fotograferar av blanketten, och bifogar som fil.
Du kan även skriva ut den, fylla i posta till:
- Mölndals stad, Samhällsbyggnadsförvaltningen, Trafikingenjör, 431 82 Mölndal.
Märk kuvertet med "ansökan blomlådor"
Det här händer med din ansökan
- En trafikingenjör kommer att behandla ansökan och i samråd med den som är kontaktperson bestämma var blomlådorna ska stå.
- Kontaktpersonen ska se till att blomlådorna byggs enligt ritning och sköts enligt reglerna. Mölndals stad ger er reflexer så att lådorna syns tydligt även i mörker.
- Tillstånd för utställning får ni när villkoren är uppfyllda.
Villkor för blomlådor
Följande villkor måste uppfyllas för att ni ska få ställa ut blomlådor i gatan. Villkoren ska uppfyllas varje år.
- Gatan ska vara en bostadsgata, alltså kantas av bostäder.
- Kontaktpersonen måste vara boende på den aktuella gatan.
- Blomlådorna får inte stå mindre än 20 meter från en korsning.
- Sikten ska vara fri på ett avstånd av 30 meter på var sida av blomlådorna.
- Körbanan ska vara minst 5 meter bred.
- Gatan får inte vara trafikerad av buss i linjetrafik.
- Gatan får inte finnas med i huvudvägnätet för biltrafik, alltså vara en större väg. Kontakta en trafikingenjör i Mölndals stad om ni är osäkra på vad som gäller för er gata.
- Blomlådorna får inte blockera till- och utfarter.
- När ni ansöker om ett nytt tillstånd ska alla som har blomlådorna i direkt anslutning till sin fastighets in- och utfart, samt en majoritet av de boende på gatan, godkänna ansökan.
Det här gör Mölndals stad:
- bedömer om gatan är lämplig för utplacering av blomlådor,
- avgör lämplig placering av blomlådorna i dialog med kontaktpersonen,
- står för ritningar och reflexer till blomlådorna,
- har rätt att vid akuta fall kunna flytta blomlådorna utan att först ta kontakt med kontaktpersonen och
- har rätt att upphäva avtalet om reglerna inte följs, eller om det uppstår förändringar som påverkar framkomligheten eller trafiksäkerheten.
Regler för utseende och placering
- Blomlådan ska vara byggd i trä enligt ritningar från Mölndals stad. Den får vara max 1 meter bred och max 50 centimeter hög.
- Reflexer ska finnas på alla fyra sidor av blomlådan. Reflexerna får ni av Mölndals stad.
- Lådorna måste innehålla växter.
- Det ska vara minst 4 meter fri bredd av gatan bredvid lådan.
- Avståndet mellan lådorna ska vara minst 8 meter.
Övriga regler
- Det är inte tillåtet att parkera nära blomlådorna eftersom det påverkar framkomligheten på gatan.
- Det är förbjudet att flytta blomlådorna om de inte omedelbart ställs tillbaka på rätt plats.
Kontaktpersonens ansvar
Kontaktpersonen är den som fyller i ansökan och som står för kontakten med Mölndals stad. Om kontaktpersonen byts ut ska det anmälas till Mölndals stad.
Kontaktpersonen är ansvarig för att
- alla kostnader rörande tillverkning och underhåll av blomlådorna och dess innehåll,
- renhållningen runtomkring blomlådorna,
- att växterna inte skymmer sikten eller blomlådornas reflexer,
- underhåll av blomlådorna,
- att det finns någon form av plantering i blomlådorna och
- att blomlådorna står på anvisad plats.
Övriga farthinder
Vi bygger farthinder för att minska hastigheten vid allmänna platser. Det kan vara till exempel vid skolor eller idrottsplatser där många personer rör sig.
Vi kan även bygga hinder för att sänka hastigheter vid cykel- och gångöverfarter. På gator med kollektivtrafik bygger vi oftast inga farthinder, förutom precis vid en hållplats. En del hållplatser bygger vi som timglas så att inga fordon kan passera när en buss står vid hållplatsen. Det sänker hastigheten och ger mer säkerhet till barn som ska gå till och från bussen.
Senast uppdaterad: